ریشه کشی - قالیشویی مهباف

ریشه فرش چیست ؟

ریشه ها درعرض فرش ها می باشند و همانند دیوار دفاعی از بافت فرش محافظت میکنند.

در فرش های دستبافت (اگر فرش از تار و پود تشکیل شده باشد)ریشه همان تار فرش (چله )می باشد.

ریشه کشی - قالیشویی مهباف

تفاوت ریشه فرش دستبافت با ریشه فرش ماشینی:

در فرش های دستبافت همان طور که در فوق گفته شد،ریشه همان تار فرش ها هستند و جزئی از ذات خود فرش به حساب می آیند .پس اهمیت نگهداری و محافظت از ریشه های فرش های دستبافت بسیار بالاست.آسیب دیدن ریشه های فرش های دستبافت باعث کاهش ارزش و بهای آن فرش نیز می شود به همین منظور روش های محافظتی و راهکارهایی دراین مقاله و در پیج اینستاگرام (@mahbaf_carpet و @mahbaf_carpet1 ) مفصل توضیح داده شده است.

در فرش های ماشینی ،ریشه ها جز ذات و تار و پود فرش نیستند. ریشه در فرش های ماشینی همانند نوآر پرده در پرده می باشد و به صورت نوآرهای جدا به عرض فرش های ماشینی دوخته می شود و نگهداری از آنها چندان اهمیتی ندارد چرا که در صورت آسیب دیدن ،با هزینه ی اندکی می توان آنها را تعویض و نو کرد و تاثیری روی بهای و ارزش واقعی خود فرش ندارد.

ریشه کشی - قالیشویی مهباف

انواع ریشه های فرش :

ریشه های فرش دستبافت عموما از نخ کتان (پنبه ) می باشد(همان چله های فرش ) و به همین علت زودتر از خود فرش دچار آسیب و پوسیدگی می شود چرا که نخ کتان (پنبه ) مقاومت کمتری نسبت به پشم (متریال اصلی فرش ) دارد. پس نتیجتا پوسیدگی و ساییدگی فرش امری طبیعی به حساب می آیند . به طور مثال اگر عمر یک فرش دستبافت 50 سال باشد عموما دیده می شود 2 الی 3 بار در طی این 50 سال نیاز به ترمیم ریشه پیدا می کند. چون متریال آسیب پذیرتری دارد.

ریشه کشی - قالیشویی مهباف

برخی از انواع دیگری از ریشه های فرش های دستبافت ریشه های پشمی و ابریشمی هستند. که مقاوت  بیشتری نسبت به ریشه های نخی (که در فوق توضیح داده شد) دارد و نتیجتا عمر طولانی تری دارند.

ریشه در فرش های ماشینی هم انواع مختلفی دارد که همشون از جنس هایی با ترکیب مواد شیمیایی و پلاستیکی (در رنگ بندی و طرح های مختلف ) می باشد.

البته که بیشترین عامل موثر در عمر ریشه های هر فرشی شیوه نگهداری ؛سبک و میزان استفاده از هر فرش در هر منزل می باشد.

همچنین بخوانید….

اندازه ریشه فرش چقدر باشد؟

اگر شما هم جز اون دسته از افراد هستید که فکرمی کنید،هر چه ریشه فرشتون بلندتر باشه فرشتون بهتر یا نفیس تره ؟ اشتباه می کنید…..

راهکارها و روش های محافلظتی ریشه های فرش :

  • در فرش های ماشینی نیاز به نگهداری خاصی نیست چرا که با هزینه اندک می توان ریشه را تعویض و نو کرد.
  • در فرش های دستبافت نیز بهترین راهکار این می باشد هیچ کاری به ریشه نداشته باشید و آزاد و رها در روی زمین پهن باشد.
  • همچنین روی ریشه پایه های مبل قرار نگیرد که دچار کشش شود و یا مواظب باشید که محل حرکت چرخ های صندلی های چرخ دار روی ریشه ها نباشد که باعث پوسیدگی زود هنگام آن می شود.
  • اگر از نامرتبی ریشه ها که به صورت آزاد و رها باشند رنج میبرید و از ظاهر ریشه های فرش خوشتون نمی آید و یا نگران پوسیدگی ،ساییدگی و یا انواع لک روی ریشه ها هستید،قالیشویی مهباف برای محافظت از ریشه های انواع فرش ها و زیبایی بیشتر بخشیدن به فرش هایتان کاور ریشه را به شما پیشنهاد می دهد که می توانید هنگام ثبت سفارش قالیشویی قرش هایتان از مهباف در خواست نمائید.
ریشه کشی - قالیشویی مهباف
  • مهم ترین امر در محافظت از ریشه ،هنگام شستشو فرش می باشد.

به مهارت قالیشویی که برای شستشوی فرش های نفیس خود انتخاب می کنید بسیار دقت کنید.

قالیشویی مهباف تنها قالیشویی در تهران می باشد که ریشه ها و شیرازه های فرش ها را (قبل از شستشوی اصلی فرش ) به صورت جدا گانه با شامپوی مخصوص ریشه ، به منظور تمیزی بیشتر و حفظ سلامت آن به صورت دستی می شورد .اما اگر ریشه های فرشتان دچار پوسیدگی باشد،دچار ریزش خواهد شد.

  • مورد آخر این است که اگر ریشه ی فرش لکه دار و یا کثیف شد برای پاک کردن آن فشار زیاد نیاورید و یا مواد شوینده قوی به آن نزنید چرا که دچار پوسیدگی زود هنگام می شود و اگر آب روی ریشه ریخت و خیس شد،نسبت به رطوبت ریشه بی تفاوت نباشید و سریعا آن را با باد ملایم سشوار خنک نمائید. زیرا اگر ریشه طولانی مدت خیس بماند باعث پوسیدگی آن می شود .

سفارش آنلاین

شما مشتریان عزیز می توانید از طریق شماره تلفن های ذکر شده در این صفحه ، با تمامی شعبات فعال قالیشویی مهباف تماس بگیرید و همچنین با فرم ثبت سفارش آنلاین، سفارش خود را بصورت غیره حضوری ثبت کنید.

قالیشویی مهباف

مجموعه فرش مهباف در حدود ۷۰ سال پیش به صورت موروثی فعالیت خود را در بازار فرش تهران آغاز کرد و در حال حاضر یکی از بنام ترین و معتمد ترین برند های فرش دستبافت ایران است.

  • ایمیل:mahbafcarpet@gmail.com
  • آدرس:تهران، آزادگان جنوب، جاده احمد آباد مستوفی، میدان پیامبر اعظم، کوچه گلستان یکم، پلاک ۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *