عوامل پوسیدگی انواع فرش - قالیشویی مهباف

رطوبت شایع ترین و بزرگ ترین عامل پوسیدگی انواع فرش ها می باشد،که در مقاله قبل مفصلا به آن پرداختیم.

اما در این مقاله قصد داریم به دیگر عوامل پوسیدگی انواع فرش بپردازیم:

1. نور خورشید:

وقتی انواع فرش برای مدتی طولانی در معرض نور خورشید(مستقیم یا غیر مستقیم)قرار بگیرد،باعث پوسیدگی زود هنگام آن می شود.

در برخی از مواقع،تنها قسمتی از کل فرش در معرض نور غیر مستقیم آفتاب پشت پنجره قرار می گیرد و پس از مدتی نه تنها رنگ آن قسمت فرش تغییر می کند، بلکه باعث پوسیدگی آن ناحیه هم می شود.

اگر فرشتان دستبافت باشد،احتمال تغییر رنگ قسمتی که در معرض آفتاب بوده،هم هست.

راهکار چیست؟

اگر شدت تابش نور بر روی فرشتان زیاد است از پارچه ای یا روفرشی برروی آن قسمت استفاده کنید و هر چند وقت یکبار فرش را بچرخانید که نور خورشید فقط به یک قسمت فرش نخورد.

عوامل پوسیدگی انواع فرش - قالیشویی مهباف

همچنین بخوانید….

پوسیدگی انواع فرش

پوسیدگی انواع فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد اما مهمترین و شایع ترین عامل پوسیدگی انواع فرش رطوبت می باشد ….

2. پاخور:

برخی نواحی،در هر فرش پاخور بیشتری نسبت به سایر نواحی آن دارد عموما قسمت هایی که در محل ورود به فضا های مختلف منزل هست،در معرض پاخور بیشتری هستند(مثل محل ورود به آشپزخانه،اتاق ها،سرویس ها و …) پس طبیعتا در معرض اصطحکاک بیشتری قرار می گیرند و زودتر از قسمت های دیگر فرش دچار ساییدگی و پوسیدگی می شوند.

راهکار چیست؟

هرچند ماه یکبار فرش را بچرخانید و جهت پهن شدن را تغییر دهید که اصطحکاک ناشی از پاخور یکنواخت تر و پخش تر شود.

عوامل پوسیدگی انواع فرش - قالیشویی مهباف

3. چسب زدن و یا تا کردن ریشه های فرش:

ریشه و نگه داری از آن در فرش های دستبافت بسیار حائز اهمیت است چرا که سلامت ریشه های اصل هر فرش دستبافتی تاثیر بیسیار زیادی در ارزش و و بهای آن فرش دارد.

حتی تعمیر و مرمت و یا ریشه کشی فرش های دستبافت هزینه بالایی دارد.

اما در فرش های ماشینی اهمیت زیادی ندارد،چرا که ریشه ها جزو ذات (چله های فرش)خود فرش نیستند و همانند نوار پرده به پرده، در عرض فرش دوخته و نصب می شوند و در صورت آسیب دیدگی می توان به هزینه ای اندک آن را تعویض و نو کرد.

چسب زدن ریشه ها و یا تا کردن آن ها به زیر فرش،باعث پوسیدگی زود هنگام فرش ها می شود.

این روال بسیار رایجی می باشد. اما اشتباه است و لطفا تحت هیچ شرایطی ریشه ها را به زیر فرش تا نکنید و یا چسب نزنید.

مواد شیمایی چسبناک چسب ،درصدی باعث پوسیدگی ریشه می شود.همچنین هنگام تعویض چسب و یا کندن آن در قالیشویی،بخشی از الیاف ریشه به نوار چسب می چسبد.

عوامل پوسیدگی انواع فرش - قالیشویی مهباف

با کمتر شدن(کنده شدن) الیاف آن،باعث نازک تر شدن ریشه می شود همچنین هنگام شستشوی ریشه آن فرش ،چون ریشه حالت چسبنده(چسبناک) پیدا کرده،باید فشار و مواد شوینده بیشتری برای تمیزی آن مصرف کرد و همین عوامل دست به دست هم می دهند و ریشه زودتر پوسیده می شود.

تا کردن ریشه ها به زیر فرش نیز به مرور زمان و بر اثر پاخور و فشار وزنی که بر روی خط تا شدگی ریشه قرار می گیرد،به مرور زمان،ریشه از همان محل خط تاشدگی پوسیده می شود و هنگام شستشو فرش ،ریشه از همان خط کنده می شود(به دلیل پوسیدگی آن ناحیه).

اگاه باشید که برخی پوسیدگی ها آشکار و برخی نهان هست که در اکثر اوقات پوسیدگی های نهان هم پس از شستشو آشکار می شود و مسؤلیت آسیب های پس از شستشو ناشی از پوسیدگی انواع فرش به عهده قالیشویی نمی باشد(چراکه که قالیشویی در پوسیده بودن آن قسمت فرش سهمی نداشته است.)

سفارش آنلاین

شما مشتریان عزیز می توانید از طریق شماره تلفن های ذکر شده در این صفحه ، با تمامی شعبات فعال قالیشویی مهباف تماس بگیرید و همچنین با فرم ثبت سفارش آنلاین، سفارش خود را بصورت غیره حضوری ثبت کنید.

قالیشویی مهباف

مجموعه فرش مهباف در حدود ۷۰ سال پیش به صورت موروثی فعالیت خود را در بازار فرش تهران آغاز کرد و در حال حاضر یکی از بنام ترین و معتمد ترین برند های فرش دستبافت ایران است.

  • ایمیل:mahbafcarpet@gmail.com
  • آدرس:تهران، آزادگان جنوب، جاده احمد آباد مستوفی، میدان پیامبر اعظم، کوچه گلستان یکم، پلاک ۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *