بیدزدگی فرش - قالیشویی مهباف

بید زدن فرش های دستبافت را می توانیم یکی از بزرگترین مشکلات نگهداری فرش ،معرفی کرد که باعث می شود ما خیلی از فرش های گرانبها و ارزشمند خودمان را از دست بدهیم.

بید زدگی در فرش های دستبافت بسیار شایع است چرا که هرروز چندین فرش با آسیب بیدزدگی به منظور ترمیم وارد قالیشویی مهباف می شود به همین خاطر توصیه می شود که با راه کارهای ارائه شده در این مقاله از بید زدگی فرشتون جلوگیری کنید(پیشگیری بهتر از درمان است).

بیدزدگی فرش - قالیشویی مهباف

چه عواملی زمینه ساز بید خوردگی فرش می شود؟

  1. عدم نور(تاریکی)
  2. رطوبت
  3. سکون(عدم جریان هوا)

معمولا این شرایط داخل کمد،انباری ها و… محیاست.

پس به این نکته توجه کنیم که اگه فرشی که داخل کمد،انباری و… چنین شرایطی نگه داری می شود حتما قرص یا پودر نفتالین درونش بزارید.

مواظب باشیم دیوارنم نداده باشد و فضا مرطوب نباشد،بعد هر چند وقت یک بار فرش را بیرون بیاورید و پهن کنید و جارو بزنید دوباره رول یا تا کنید و سرجایش بگذارین.

در صورتی که فرشی بلا استفاده در گوشه ی خانه ،انباری قرار داده اید،بهتر است هرچند وقت یکبار آن را بیرون آورده و در معرض نور و هوای آزاد قرار دهید تا احتمال بید زدگی آن کاهش پیدا کند.

جارو زدن متداول (هم از سکون و هم از ثابت بودن جریان هوا جلوگیری می کند)یکی از ساده ترین راه کار های جلوگیری از بید زدگی می باشد.

با توجه به این نکات می توانید تا حد زیادی از بروز بید زدگی فرش جلوگیری کنید.

بیدزدگی فرش - قالیشویی مهباف

از کجا متوجه بیدزدگی فرش بشویم (علائم و نشانه های فرش بید خورده)؟

  1. کچلی یا خالی شدن قسمت های مختلفی از روی فرش(خوردگی پشم توسط بید)
  2. وجود جانواران بسیار ریز در روی و اطراف فرش
  3. سفید شدن قسمت های مختلفی از پشت فرش که نشان از خوردگی گره های فرش است
  4. وجود ذراتی مشابه خاک یا گرده (همان تخم بید ها می باشد) در زیر فرش

همچنین بخوانید….

پرزدهی فرش

قطعا تجربه پرز دادن فرش رو داشته اید و بارها پیش آمده که بر روی فرش که نشسته اید لباستان پر از پرزفرش شده و یا حتی گوشه و کنج های منزلتان گوله های پرز فرش جمع شده…

اگر فرش دچار بید زدگی شد چکار کنیم؟

اول از همه پشت و روی فرش و اطرافشو جارو بزنید که لاروهای بید باقی مانده و پخش شده تا حدی از بین برود. زمین و اطراف فرش را با آب و وایتکس بسیار رقیقی تمیز کنید تا بیدی ، در فضا باقی نماند و به فرش دیگری سرایت نکند و ضدعفونی بشود.

در اولین فرصت فرش را به رفوگری های متخصص برسونید که فرش را ترمیم و احیا کنند.اگر دیر بجنبید بید خوردگی پیشروی میکنه و هزینه ترمیم هم با توجه به وسعت بیدخوردگی تغییر میکند.

وقتی فرش بید خورده ای وارد مجموعه مهباف می شود آن فرش را در شرایطی مشابه قرنطینه (جدا از سایر فرش ها)و در هوای آزاد قرار می دهیم و در اولین فرصت باید شستششو و ضدعفونی بشود تا لاروهای باقی مانده در بین الیاف فرش کاملا از بین برود پس از آن وارد پروسه ی رفوگری و ترمیم خواهد شد.

بیدزدگی فرش - قالیشویی مهباف

آیا فرش های ماشینی هم دچار بید زدگی می شود؟

فرش های ماشینی به دلیل اینکه از موادی مانند اکریلیک،پلی استر و … تشکیل می شوند امکان بید زدگی آن ها وجود ندارند.

اما اگر فرش ماشینی از پشم تولید شده باشد (حشره ی بید از پروتئین موجود در پشم تغذیه میکنند)امکان بیدزدگی آن وجود دارد.

ارائه خدمات مهباف:

همانطور که در مطالب بالا خواندید امکان بید زدگی در فرش های دستبافت بسیار زیاد است. به همین دلیل فرش شما از از این قاعده مستثنی نیست بنابراین اگر فرش های شما دچار بید زدگی شد میتوانید از خدمات رفوگری و ترمیم بید زدگی قالیشویی مهباف بهره ببرید.

سفارش آنلاین

شما مشتریان عزیز می توانید از طریق شماره تلفن های ذکر شده در این صفحه ، با تمامی شعبات فعال قالیشویی مهباف تماس بگیرید و همچنین با فرم ثبت سفارش آنلاین، سفارش خود را بصورت غیره حضوری ثبت کنید.

قالیشویی مهباف

مجموعه فرش مهباف در حدود ۷۰ سال پیش به صورت موروثی فعالیت خود را در بازار فرش تهران آغاز کرد و در حال حاضر یکی از بنام ترین و معتمد ترین برند های فرش دستبافت ایران است.

  • ایمیل:mahbafcarpet@gmail.com
  • آدرس:تهران، آزادگان جنوب، جاده احمد آباد مستوفی، میدان پیامبر اعظم، کوچه گلستان یکم، پلاک ۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *