پرزدهی در انواع فرش یکی از معضلات اصلی وناراحت کننده در همه فرش های نو بافت می باشد .

قطعا تجربه پرز دادن فرش رو داشته اید و بارها پیش آمده که بر روی فرش که نشسته اید لباستان پر از پرزفرش شده و یا حتی گوشه و کنج های منزلتان گوله های پرز فرش جمع شده.

این اتفاق عموما در کلیه فرش نو بافت می افتد و به مرور زمان از پرز دهی آن کاسته می شود .

اگر متریال فرشتان مرغوب بوده باشد پس از مدتی پرز ها کم و نهایتا قطع خواهد شد اما اگر روند پرزدهی فرش تان سالیان ادامه دار باشد نشان از عدم مرغوبیت پشم و متریال آن فرش خواهد بود .

اما پرزدهی کلیه فرش های نو بافت چه ماشینی و چه دستبافت نشان از کیفیت آن نمی باشد و و چندین ماه اول یا نهایتا یک سال بعد پرز خواهد داشت و بعد از آن قطع باید شود.

در فرش های دستبافت اگر پشم فرش از نوع پشم های درجه سه دباغی شده باشد ، پرزدهی همیشه ادامه دار خواهد بود .چرا که به مرور زمان و پاخور پشم آن می شکند و خورد می شود و حتی پس از شستشو قالی نیز این روند ادامه دار خواهد بود .

اگر پرزدهی فرشتان پس از یک سال به صورت چشمگیری کم ویا قطع نشد ، پیشنهاد می شود که فرشتان را تعویض نمائید چرا که برخی از این پرز ها به صورت معلق در هوای خانه می مانند و عموما باعث ایجاد انواع آلرژی های پوستی و تنفسی می گردد و به سلامتی آسیب می زند .

همچنین بخوانید….

رگه در فرش چیست؟

رگه در فرش های دستبافت به چشم می خورد رگه دار شدن در فرش های شهری یک عیب و نقص است که از لحاظ ارزشی قیمت فرش را کمتر می کند ولی…

چگونه پرزدهی فرش را کاهش دهیم ؟

همانطور که در اول مقاله اشاره شد در صورت مرغوبیت متریال فرشتان به صورت خودکار و به مرور زمان و بر اثر پاخور و رفت و آمد ، پرز فرش کم خواهد شد .

اما عمومی ترین روش کاهش پرز دهی استفاده مکرر از جارو برقی می باشد که این روند را تسریع می بخشد.

اما توجه کنید حتما جهت جارو کشیدن هم جهت با جهت خواب فرشتان باشد و جارو کشی در خلاف جهت خواب فرش از عمر فرش می کاهد .

روش ابداعی و دیگری که مجموعه مهباف برای تسریع روند پرزدهی فرش به شما پیشنهاد می کند این است که دستمال نم دار ( ترجیحا سفید رنگ ) را چندین مرتبه در خلاف جهت خواب فرش بکشین ( خیلی فشار زیاد به فرش وارد نکنید که دچار آسیب شود ) این کار بسیار بسیار در کاهش پرزدهی اولیه فرش های نو بافت اثر گذار بوده است.

روش مرسوم دیگر کاهش پرزدهی انواع فرش ، شستشو ( قالی شویی ) و یا شستشوهای مکرر فرش می باشد و پروسه ی قالی شوویی نیز بسیار بسیار در میزان کاهش پرزدهی فرش اثر گذار است .

اما برعکس اگر متریال فرش همان طور در مقاله به آن اشاره کردیم ، متریال خوبی نباشد و یا از پشم های دباغی شده بی کیفیت استفاده شده باشد ، در حین پروسه شستشو و فرچه هایی که به فرش می خورد ، الیاف آن بیشتر می شکند و افزایش پرزدهی آن نیزشود .

سفارش آنلاین

شما مشتریان عزیز می توانید از طریق شماره تلفن های ذکر شده در این صفحه ، با تمامی شعبات فعال قالیشویی مهباف تماس بگیرید و همچنین با فرم ثبت سفارش آنلاین، سفارش خود را بصورت غیره حضوری ثبت کنید.

قالیشویی مهباف

مجموعه فرش مهباف در حدود ۷۰ سال پیش به صورت موروثی فعالیت خود را در بازار فرش تهران آغاز کرد و در حال حاضر یکی از بنام ترین و معتمد ترین برند های فرش دستبافت ایران است.

  • ایمیل:mahbafcarpet@gmail.com
  • آدرس:تهران، آزادگان جنوب، جاده احمد آباد مستوفی، میدان پیامبر اعظم، کوچه گلستان یکم، پلاک ۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *